پارگی رحم در مصرف میزوپرستول

میزوپروستول یک آنالوگ سنتتيک پروستاگلاندین است که برای پیشگیری از اولسرهای پپتيک ناشی از NSAID به کار می رود. براساس برخی مطالعه ها، این دارو اثر القایی در زایمان و برای آماده سازی سرویکس در سه ماهه اول بارداری استفاده میشود.
میزوپروستول به صورت گسترده به طريق دهانی و واژینال و رکتال برای القای لیبر در زمان ترم وختم در اواسط بارداری و دیلاتاسیون و ساکشن در سه ماهه اول استفاده میشود.
مطالعه ها نشان داده است میزوپروستول عامل منقبض کننده پر قدرت رحمی است که در سقط سه ماه دوم مؤثر بوده و در چندین بررسی مقایسه ای ثابت شده که دوز بالای میزوپروستول خوراکی یا واژینال از روش های متناوب اکسی توسین و پروستاگلاندین کارآیی بیشتری داشته تابلوی عوارض جانبی آن قابل قبول است .

سازمان غذا و دارو آمریکا چندین عوارض جانبی را در اثر مصرف میزوپروستول به شرح زیر بیان میکند تحریک بیش از حد رحم، تتانی رحمی، پارگی رحم، شوک و مرگ مادری و برادی کاردی و مرگ جنینی و مایع آمنیون آغشته به مکونیوم  که چندین مطالعه نشان داده است که میزوپروستول نسبت به پوتروتویکهای دیگر بیشتر مستعد تحریک بیش از حد رحم، مایع آمنیون آغشته به مکونیوم و تغییراتی در ضربان قلب جنین و پارگی است.

پارگی رحم یکی از عوارض نادر اما جدی القای لیبر در سه ماه دوم است. میزان آنومالی رحم 0/5 تا 1/8 درصد می باشد، حاملگی در شاخ فرعی رحمی نادر، اما عواقب وخیمی چون پارگی رحم، سقط و حاملگی اکتوپیک را در پی دارد.

 

پارگی رحم در مصرف میزوپرستول

نمونه بیمار با پارگی رحم

بیمار خانم ۱۹ ساله پرایمی گراوید است که در هفته ۱۲ با سونوگرافی تشخیص هیدروپس فتاليس مجوز سقط قانونی را گرفته و در ۱۶ هفتگی با این مجوز در مرکز درمانی بستری شده است. پس از ۲ روز بستری و دریافت ۲۰۰ (میکروگرم) میزوپروستول و ۱۰۰ واحد اکسی توسین، به دلیل عدم پاسخ به درمان و ذكر هیچ گونه علایم بالینی مبنی بر درد شکم و خونریزی و همچنین در معاینه بالینی علایمی دال بر دیلاتاسیون سرویکس نداشته است، ۴۸ ساعت استراحت داده شده است.

بیمار ظرف 2 روز دیگر به مرکز درمانی دیگری مراجعه کرده و میزوپروستول ۴۰۰(میکروگرم) ظرف ۴۸ ساعت، هر چهار ساعت دریافت کرده است، بیمار هیچ گونه سابقه ای از بیماری زمینه ای و عمل جراحی و بستری شدن نداشته است و پس از ۲ روز بستری بیمار با رضایت شخصی ترخیص شده است و ۱۸ روز پس از بستری، با درد اپی گاستر مراجعه کرده است، بعد از گرفتن علایم حیاتی، نبض: ۹۸ و فشار خون: 50/90 میلی متر جیوه گزارش شده است، در بخش اورژانس بیمارستان به وسیله متخصص زنان تحت سونوگرافی پرتابل قرار گرفت.

ضربان قلب جنین در ناحیه سوپراپوبیک قابل سمع نبود و با توجه به مایع آزاد و خون آزاد فراوان در شكم و به دلیل رنگ پریده بودن، بیمار در اورژانس بستری شده هموگلوبین بیمار چک شد، که برابر با ۱۱ گزارش گردید و به دلیل تاکی کاردی بودن، بیمار تحت نظر قرار گرفت و بعد از ۶ ساعت مجدد هموگلوبین چک شد که برابر با ۷ گزارش شده است.

در معاینه واژینال خونریزی وجود نداشته دهانه رحم بسته و المس آدنکس با حساسیت همراه بوده است. سمع قلب و ریه نرمال بود و طبق دستور پزشک بلافاصله بعد از ورود دو line درون وریدی سریعا برقرار شد و ۵۰۰ سی سی رینگر برای بیمار برقرار شد و سوند فولی فیکس شده و حجم ادرار مورد سنجش قرار گرفت.

آزمایش های کبدی و کلیوی نرمال بود و بیمار از درد شانه شاکی بوده که احتمال تحریک پريتوئن مطرح شد و علایم حیاتی، فشار خون ۸۰/۵۰ ، نبض ۱۰۰ در دقیقه و در حالی که دو کیسه pack cell دریافت می کرد به اتاق عمل منتقل شد و تحت لاپاروتومی قرار گرفت و در اتاق عمل مقدار ۱۰۰۰سی سی خون و ۴۰۰ سی سی لخته از شکم خارج شد، جنین مرده از حفرهشکم خارج و نشانه ای از آنومالی رحم در حین عمل دیده شد که در اتاق عمل مجبور به خارج کردن رحم شده پس انجام عمل هیسترکتومی بیمار حدود ۲ ساعت در ریکاوری تحت نظر بوده و علایم حیاتی در ساعت اول هر ۱۵ دقیقه چارت شد و با وضعیت نیمه هوشیار در بخش ICU بستری شده و سریعا یک واحدخون دریافت کرده و حین دریافت فرآورده برای جلوگیری از مسمومیت در نیم ساعت اول نبض و تنفس بیمار بررسی شد و آزمایش ها حدود ۶ ساعت بعد از عمل تکرار شد.

آزمایش ها بعد از عمل زیر شامل؛ هموگلوبين، هماتوکریت و کراتینین بود هموگلوبین بیمار ۱۱ گزارش گردید و بعد از ۶ ساعت مجددا چک شد و ۷ گزارش شد. در بخش ICU بیمار حدود ۴۸ ساعت تحت نظر بود و با هوشیاری کامل مرخص شد.

 

پارگی رحم در مصرف میزوپرستول

خرید قرص سقط جنین

خرید قرص سایتوتک

خرید قرص میزوپروستول

 

چرا پارگی رحم در مصرف میزوپرستول

پارگی رحم عارضه جدی مامایی که عمدتا در سه ماهه سوم و یا در طول لیبر مخصوصا در رحمهای دارای اسکار اتفاق می افتد و در رحم های بدون اسكار نادر است و بروز پارگی در رحمهای بدون اسکار ۲ درصد و در رحمهای دارای اسکار ۳/۴ تا ۸/۳ درصد می باشد. سن بالای مادر، مولتی پار بودن، پلاسنتا اینکرتا، ماکروزوم ، دیستوشی شانه ختم دارویی بارداری جز فاکتورهای شرکت کننده در پارگی رحم هستند بروز پارگی در رحمهای با و بدون اسکار در كل ۰/۷ و ۵/۱ در ۱۰۰۰۰ زایمان میباشد.

پارگی رحم در کشورهای در حال توسعه که خدمات مراقبتی به اندازه کافی وجود ندارد با شیوع بیشتری اتفاق می افتد. میزان پارگی در کشورهای مختلف متفاوت است؛ مثلا در در نیجریه یک مورد در ۴۱۶ زایمان و در ایالات متحده یک مورد در هر ۱۵۰۰ زایمان در کراچی یک مورد در هر ۱۸۹ زایمان اتفاق می افتد.

پارگی ممکن است هم در رحمهای دارای اسکار و هم بدون اسكار رخ دهد. به علت کنترل ضعيف زایمان در زنان مولتی پار، استفاده غلط از اکسی توسین، دستکاری ها، پلی هیدرآمنیوس حاملگی چند قلویی، نمایش نادرست جنين و زایمان ابزاری اتفاق می افتد ليير خود به خود در زنان با سابقه اسکار رحمی به ندرت منجر به مشکلات می شود، اما القای لیبر منجر به پارگی و جداشدگی اسکار میشود.

تقریبا در ۱ درصد حاملگی همراه با اسکار رحمی در طول القای لیبر با میزوپروستول و اکسی توسین اتفاق می افتد. حتی پارگی رحمی در القای سقط های سه ماهه دوم با میزوپروستول گزارش شده است و بیش از ۹۰ درصد پارگی ها در رابطه با سزارین قبلی است و خطر پارگی رحم بعد از استفاده میزوپروستول برای القای لیبر در ترم در زنان با سابقه اسکار رحمی به خوبی اثبات شده است.

در خانم های بارداری که سابقه اسکار و جراحی را نداشته به خصوص در زنان نولی پار و بدون هیچ گونه عامل خطری بسیار نادر است، اما گزارش هایی مبنی بر پارگی رحم با القای میزوپروستول در رحمهای بدون اسکار قبلی گزارش شده است و درد شدید قسمت تحتانی شکم و شوک ایجاد شده به علت خونریزی داخل شکمی نشانه بالینی تیپیک پارگی به حساب می آیند.

کوئلار و همکاران در گزارش خود به یک مورد پارگی رحم اشاره دارد که با آخرین دوره قاعدگی ۱۰ هفته و ۵ روز و با سونوگرافی انجام شده۱۶ هفته و ۵ روز گزارش شده است. این پارگی مربوط به خانم ۲۷ ساله با دو زایمان قبلی و بدون سابقه سزارین و القای سقط است که برای بیمار ختم بارداری با دارو درخواست شده که مطابق با پروتکل بیمارستانی ۸۰۰ میلی گرم میزوپروستول به عنوان دوز شروع کننده و به طور واژینال استفاده شده و بعد، سه روز دیگر به صورت دهانی به بیمار داده شده و بیمار روز بعد وقتی برای پیگیری به کلینیک مراجعه کرده و تحت پروسه وکیوم قرار گرفته بعد از معاینه ها، پارگی در سگمان تحتانی رحم رخ داده است، تفاوت این نوع پارگی با مورد گزارش شده در این تحقیق مولتی پار بودن است.

هندرسون و همکاران گزارشی مبنی بر پارگی رحمی در خانم ۱۷ ساله ای را گزارش کرده اند که با فاصله ۳ ماه دوباره باردار شده و در این بارداری با سن حاملگی ۳۷ هفته سونوگرافی مرگ جنین را اثبات کرده است که هر ۴ ساعت ۲۵ میلی گرم میزوپروستول واژینال را دریافت کرده که بعد از دو دوز هیچ انقباضی نداشته، اما قبل از تجویز دوز سوم انقباضات بسیار شدید رحمی رخ داده و در نتیجه با سونوگرافی به عمل آمده تشخیص پارگی رحم اثبات و به طور اورژانسی مورد لاپاراتومی قرار گرفت شباهت این پارگی با مورد گزارش شده در این مقاله عدم وجود اسکاری در واقع عدم وجود سابقه سزارین است.

پارگی رحم در مصرف میزوپرستول

نتیجه گیری پارگی رحم با میزوپروستول

پارگی به دنبال میزوپروستول بسیار نادر است و با توجه به عوارض جبران ناپذیر ذکر شده در این مقاله، باید تمهیدات لازم در طی استفاده از آن به عمل آید و حتما قبل از تجویز دارو از نرمال بودن رحم، اطمينان حاصل شود.